Co to jest iluzja – wyjaśnienie zjawiska

magik z kapeluszem i różdżką

Iluzja przez niektórych nazywana zjawiskiem, przez innych jako proces złudzeń a przeze mnie jako sztuka kontroli uwagi widza.

Interpretując iluzje właśnie w ten sposób, warto przyjrzeć się takim zjawiskom jak iluzja percepcji. Jeden z moich magicznych idoli mawia: ?percepcja to rzeczywistość. To, w jaki sposób postrzegasz otoczenie, takim staje się Twój świat i Twoja rzeczywistość?. Te słowa odnajdują sens nie tylko w iluzji, ale i w codziennym życiu. Dlatego często iluzjoniści, kierując się tym prawem, są w stanie zapanować najpierw nad percepcją, a potem nad obrazem chwilowej rzeczywistości.

Psychologia iluzji, czyli jak działa iluzja?

O tym, jak zrobić iluzję nawet te podstawową można nauczyć się z wielu kanałów youtube.  Najbogatsze źródło wyjaśnionych sekretów sztuczek to kanały amerykańskie, jednak na polskim yooutube niedaleko szukać na: ? Rozczarowani? znajdziecie również filmik z trzema prostymi sztuczkami, którymi zachwycicie znajomych w szkole lub podczas imprezy.

Każda iluzja ma kilka etapów jej kreowania. Na początku jest wprowadzenie i prezentacja, czyli na przykład pokazanie widzowi monety. Następnie jest etap sztuczki; zniknięcie monety. Ale najważniejszy jest sam w sobie: Prestiż, czyli sprawienie by przedmiot powrócił. W tym wypadku bardzo często magik wyciąga monetę zza ucha widza. Sam efekt prestiżu jest świetnie przedstawiony i zobrazowany w filmie, gdzie rolę główną gra Hugh Jackman, ?Prestige?.

Iluzja definicja

Jest to zespół zdarzeń, które mają miejsce poza obszarem percepcji widza, dążących do kreowania rzeczywistości w sposób dla publiczności niezrozumiany, często interpretowany jako tzw. Magia. To zjawisko, które następuje nagle, jest odczuwalne zazwyczaj wizualnie lub przez zmysł dźwięku oraz smaku, lub bodźców dotyku. Iluzja badana jest od lat nie tylko przez pasjonatów tej sztuki, ale i naukowców, którzy poprzez jej zrozumienie są w stanie odkryć, jak działa ludzki mózg i jego błędy w interpretacji tego, co może nam się wydawać, że istnieje, a jednak pozostaje tylko iluzją.