Czym jest mentalizm

Mentalizm to sztuka, którą w XXI wieku promują popularni iluzjoniści tacy jak Derren Brown oraz Lior Suchard.

To, co charakteryzuje ten rodzaj wpływania na wrażenia drugiego człowieka lub całej widowni to efekty takie jak czytanie w myślach, kontrola wyborów oraz tzw. Influence, czyli bezpośredni wpływ na drugą osobę. Bardzo często efekty mentalistyczne budzą ogromne zainteresowanie ludzi, wprowadzając rozbudowane intrygi. Osobiście miałem okazję prezentować efekt mentalizmu taki jak czytanie w myślach Agnieszki Chylińskiej w programie Mam Talent, gdzie przewidziałem dokładnie, w jaki sposób pomaluje kolorowankę z postacią jako główny bohater. Jury oniemiało po tym występie.

Mentalizm nauka.

Oczywiście jak z każdym zagadnieniem dotyczącym opanowania sztuki manipulacji musimy zacząć od podstaw. Ogromnym wyzwaniem jest to, że nawet tych najłatwiejszych trików musimy uczyć się na ludziach. Bo przecież sztuka mentalizmu to głównie interakcja i praca z drugim człowiekiem. Bardzo znaną pozycją wśród lektur dotyczących tej dziedziny jest angielska książka „13 steps to mentalism”. Znajdziecie tam odpowiedzi na większość pytań, które zadają sobie osoby zainteresowane tą tematyką.

Jak zostać mentalistą

Żeby pewnego dnia móc stawać swobodnie na scenie lub choćby na chodniku i przedstawiać się jako mentalista czeka nas długa droga poznawania ludzi, ale przede wszystkim samego siebie. Największe tajemnice i sekrety możemy odkryć, analizując swój osobisty charakter i poznając motywy naszej decyzyjności wobec nawet najbardziej banalnych wyborów. Droga, którą pokonać musi każdy adept to kurs mentalizmu wobec nas samych,  Naszych pragnień, naszej istoty i jej zrozumienia. Oczywiście mentaliści bardzo często korzystają również z rekwizytów oraz szczególną uwagę przykładają analizie symboli, liczb i liter. To proste znaki, które w prosty i łatwy sposób są w stanie być bronią mentalistów.

Trzymam za Was kciuki, 
powodzenia.

Comments are closed.